Awesome Image

Zaburzenia i dysfunkcje stawów skroniowo żuchwowych (DSSŻ)

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego może wiązać się z różnymi objawami. Jednym z nich jest odgłos trzaskania lub pękania przy otwieraniu czy też zamykaniu ust. Zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego jest dosyć bolesne i może naprawdę przysporzyć wielu problemów.

Co to dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego?

Mianem dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego określa się osłabienie mięśni żucia oraz stawów łączących żuchwę z czaszką. Do dysfunkcji dochodzi na skutek zaburzania czynności stawu skroniowo-żuchwowego. Co ciekawe, tylko 15% osób boryka się z tym schorzeniem na skutek zaburzeń powstałych podczas wzrastania lub z przyczyn genetycznych. U pozostałych są to wady nabyte, będące zwykle konsekwencją urazu bądź stałego przeciążenia.

Awesome Image

Do najczęstszych przyczyn zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego zalicza się:

  • przewlekły stres, powodujący nadmierne napięcie mięśni – również w trakcie spoczynku,
  • nieprawidłową postawę ciała,
  • braki w uzębieniu – szczególnie utrata zębów trzonowych,
  • nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku,
  • źle doprane protezy,
  • przewlekłe oddychanie przez usta,
  • zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi.

Jakie są objawy zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych?

Ból stawu skroniowo-żuchwowego i jego okolic to jeden z najczęstszych objawów, który zmusza pacjenta do wizyty u lekarza. Może to być tępy, słabo zlokalizowany ból stawowy lub punktowy ból mięśniowy. Przy czym trzeba tu podkreślić, że to właśnie punkty spustowe mięśni żucia są najczęściej pomijane w diagnostyce przyczyn występowania bólów twarzoczaszki.

Drugim bardzo charakterystycznym objawem zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych jest ograniczony zakres ruchu żuchwy. Może on powodować trudności podczas jedzenia czy mówienia. Objawia się zwykle zablokowaniem ruchu żuchwy lub jedynie sztywnieniem mięśni żucia. Szczególnie dokuczliwe dolegliwości pacjent odczuwa tuż po przebudzeniu.

Trzecim objawem, na jaki należy zwrócić uwagę, są tzw. dźwięki stawowe. Podczas ruchu żuchwy mogą występować sporadyczne, czasami są to przerywane klikania, trzaskania czy trzeszczenia. Wskazaniem do konsultacji są również częste bóle i zawroty głowy, bóle zębów po jednej stronie, zmniejszona ostrość słuchu czy szumy uszne.

Pacjenci z DSSŻ często skarżą się także na pogorszenie ostrości widzenia. Choć oczywiście zgłaszając się do gabinetu okulistycznego, nie wiedzą, że przyczyną ich problemu jest dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego. A wzrok w przypadku tego schorzenia może się znacznie pogorszyć, powodując niewyraźne widzenie, wrażliwość na bodźce świetlne, mrużenie oczy czy ich przemęczenie.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Opisane powyżej objawy mogą występować również w innych schorzeniach. Dlatego kiedy tylko pojawi się jeden z nich, konieczne jest umówienie się w pierwszej kolejności na wizytę do stomatologa. To on przeprowadzi wstępną diagnozę, sprawdzi stan uzębienia, a w razie konieczności skieruje pacjenta na badania rentgenowskie. Trzeba jednak podkreślić, że pacjenci zgłaszający się do lekarzy stomatologów z dolegliwościami bólowymi często nie zdają się sprawy, że za ich dyskomfortem może stać dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego. Jak leczyć schorzenie?

Przede wszystkim po wstępnej diagnozie u stomatologa, udać się po pomoc do fizjoterapeuty lub osteopaty, który rozluźni napięcie w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Za pomocą terapii manualnej skoryguje wszelkie znaczące asymetrie w postawie oraz jamie ustnej, którą mogą mieć bezpośredni wpływ na występowanie dolegliwości DSSŻ.



Często zadawane pytania

Jak przebiega rehabilitacja stawów skroniowo żuchwowych?

Podstawą leczenia DSSŻ jest zmniejszenie nasilenia objawów oraz eliminacja ich przyczyny. Stomatolog zwykle rekomenduje stosowanie środków rozkurczowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty oraz zaleca stosowanie płytek zgryzowych lub szyn relaksacyjnych, które mają zmniejszać nacisk i zapobiegać ścieraniu się zębów. W rehabilitacji schorzenia ważna jest również codzienna praca pacjenta nad napięciem mięśni żuchwy. Powtarzanie ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę oraz regularne uczęszczanie na terapię manualną w celu zmniejszenia napięcia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

Jak wygląda diagnostyka zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego?

Diagnostykę zaburzeń stawy skroniowo-żuchwowego rozpoczyna się zwykle od wywiadu z pacjentem. Następnie lekarz sprawdza palpitacyjnie wrażliwość tkanek miękkich w obrębie miednicy, pleców, głowy oraz żuchwy. Diagnozuje również odwiedzenie żuchwy, jej tor oraz ruchy boczne. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia panoramicznego szczęki, żuchwy i zębów.