Awesome Image

Konsultacja endokrynologiczna

Hormony są odpowiedzialne za regulację wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Ich badaniem oraz diagnostyką zaburzeń hormonalnych zajmuje się endokrynolog. Z konsultacji endokrynologicznej powinny skorzystać osoby, które doświadczają m.in. intensywnych zmian wagi, wahań nastroju i problemów dermatologicznych.

Co to jest konsultacja endokrynologiczna?

Endokrynolog jest specjalistą zajmującym się diagnostyką oraz terapią zaburzeń hormonalnych. Przedmiotem specjalizacji tego lekarza jest wydzielanie hormonów przez poszczególne gruczoły dokrewne, do których zalicza się przysadkę mózgową, podwzgórze, jajniki i jądra, nadnercza, tarczycę i trzustkę.

Na konsultację endokrynologiczną powinny udać się osoby, które doświadczają dużych wahań wagi, które nie są powodowane trybem życia i dietą, miewające przewlekłe zaburzenia metabolizmu (zaparcia, nawracające biegunki), doświadczają zmian samopoczucia psychicznego, u których została zdiagnozowana depresja o podłożu endogennym. Współpraca między endokrynologiem a dermatologiem jest wskazana w przypadku chorób dermatologicznych takich jak trądzik, ale również wypadanie włosów, łamliwość włosów i paznokci etc. Do endokrynologa mogą udać się też osoby doświadczające gwałtownego spadku libido, nadmiernej senności i chronicznego zmęczenia.

Jak wygląda badanie endokrynologiczne?

Badanie endokrynologiczne sprowadza się przede wszystkim do wywiadu lekarskiego, w trakcie którego lekarz gromadzi informacje na temat objawów pacjenta oraz historii ewentualnych chorób w rodzinie. W dalszej kolejności lekarz przechodzi do badania fizykalnego, ewentualnie badania stetoskopem, zmierzenia pulsu i ciśnienia krwi. Często, przy podejrzeniu chorób tarczycy, przeprowadzane jest także badanie USG, które pozwala ocenić kondycję tarczycy i przytarczyc.

W przypadku stwierdzenia guzów tarczycy lekarz może zdecydować o konieczności wykonania biopsji tarczycy. Po wykonanym badaniu lekarz stawia diagnozę, wydaje zalecenia i przepisuje leki. Możliwe jest także zlecenie dodatkowych badań, np. oznaczenia poszczególnych hormonów, lub przeciwciał w przypadku podejrzenia chorób autoimmunologicznych. Zazwyczaj wszystkie badania hormonalne wykonywane są z krwi, niekiedy również konieczne jest ich oznaczenie z dobowej zbiórki moczu.

Awesome Image

Co leczy endokrynolog?

Do najczęściej diagnozowanych w gabinecie endokrynologa chorób zalicza się:

  • choroby tarczycy: niedoczynność, nadczynność, choroby autoimmunologiczne (choroba Hashimoto, i choroba Gravesa-Basedowa), niedoczynność i nadczynność przytarczyc,
  • choroby przysadki mózgowej (akromegalia, guzy),
  • choroby nadnerczy (zespół Cushinga, choroba Addisona),
  • choroby trzustki (cukrzyca, nowotwory),
  • choroby gruczołów płciowych, które są podłożem zaburzeń miesiączkowania, zaburzeń płodności, zespołu policystycznych jajników (PCOS),
  • nadmiar estradiolu u mężczyzn,
  • zespoły androgenne, z których wynika trądzik, łysienie czy nadmierne owłosienie u kobiet.

Endokrynolog może również pomóc przy naturalnych zmianach hormonalnych, takich jak menopauza: wprowadzenie odpowiednich farmaceutyków łagodzi objawy z nią związane i zwiększa komfort życia pacjentki



Często zadawane pytania

Czy do wizyty u endokrynologa trzeba się specjalnie przygotować?

Nie, wizyta u specjalisty endokrynologii nie wymaga szczególnych przygotowań. Jednak warto udając się do lekarza skompletować pełną historię dotychczas wykonanych badań i wypisów ze szpitala (jeśli oczywiście je posiadamy).

Zazwyczaj endokrynolog zleca na początek wykonanie badań TSH, FT3 i FT4 oraz ogólnej morfologii krwi: jeśli zależy nam na czasie, możemy we własnym zakresie wykonać te badania przed pierwszą wizytą (ich koszt nie jest wysoki, wszystkie badania wykonuje się z krwi żylnej). Nie jest to jednak oczywiście konieczne: w trakcie pierwszej wizyty na pewno dostaniemy instrukcje, jakie badania należy przygotować na kolejną wizytę. Ponadto dobrze jest wynotować wszystkie aktualnie zażywane leki wraz z dawkami. Jeśli są to leki zażywane od dłuższego czasu, warto również sprawdzić, od jakiego czasu są przyjmowane oraz czy były modyfikowane ich dawki.

Czy badanie endokrynologiczne boli?

Nie, badanie endokrynologiczne nie jest bolesne. Sprowadza się głównie do wywiadu lekarskiego, a następnie standardowego badania fizykalnego. Możliwe, że zostaniemy poproszeni o wejście na wagę lub dodatkowo będzie przeprowadzone badanie USG tarczycy.

Gdzie udać się do endokrynologa?

Aby udać się do endokrynologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia potrzebne jest skierowanie od internisty lub lekarza rodzinnego. Niestety, otrzymanie takiego skierowania nie gwarantuje szybkiej wizyty: zazwyczaj dostępne terminy są bardzo odległe. Z kolei do endokrynologa prywatnie można udać się bez skierowania i wizyta może odbyć się w ciągu kilku dni.