Konsultacja kardiologiczna
Układ sercowo-naczyniowy zaopatruje wszystkie komórki ciała w niezbędne substancje odżywcze, dlatego jego praca jest tak kluczowa dla funkcjonowania całego organizmu. W przypadku kołatań serca, nadciśnienia i innych zaburzeń działania tego układu, należy udać się do kardiologa i skorzystać z konsultacji kardiologicznej.
Z konsultacji endokrynologicznej powinny skorzystać osoby, które doświadczają m.in. intensywnych zmian wagi, wahań nastroju i problemów dermatologicznych.
Co to jest konsultacja kardiologiczna?
Kardiolog to specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem w zakresie układu krążenia. Zarówno serce, jak i powiązane z nim naczynia krwionośne, są przedmiotem jego praktyki lekarskiej.
Konsultacja kardiologiczna to pierwszy krok ku ustaleniu przyczyny pojawiających się problemów zdrowotnych lub wdrożenia działań profilaktycznych, które są szczególnie istotne w przypadku obciążeń rodzinnych.
Na taką konsultację do kardiologa powinny udać się osoby, u których pojawiło się nadciśnienie, bóle w klatce piersiowej, kołatania serca czy uczucie jego nierównego bicia. Częstym objawem problemów kardiologicznych są również: duszności, zadyszka przy aktywnościach dotychczas niesprawiających problemów, czy niemożność podjęcia większego wysiłku.
Jak wygląda badanie kardiologiczne?
Pierwszym i niezwykle istotnym elementem konsultacji kardiologicznej jest szczegółowy wywiad lekarski. Odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. pojawiających się objawów, historii chorób w rodzinie czy przyjmowanych leków oraz suplementów, stanowią dla lekarza cenną informację i są punktem wyjścia do podejmowania kolejnych działań diagnostycznych.
Kardiolog w trakcie badania kardiologicznego osłuchuje pacjenta przy pomocy stetoskopu i sprawdza puls oraz ciśnienie krwi. Może wykonać także badania takie jak EKG czy echo serca, a także zalecić wykonanie dodatkowych testów z krwi, np. oznaczenie lipidogramu, D-dimerów czy stężenia kinazy kreatynowej.
Co leczy kardiolog?
Pod opieką specjalisty z zakresu kardiologii muszą pozostawać osoby, u których diagnozuje się:
- nadciśnienie tętnicze,
- chorobę wieńcową,
- niewydolność serca,
- zaburzenia rytmu serca,
- stany po zawale,
- wady serca (zarówno o charakterze wrodzonym, jak i nabytym),
- miażdżycę,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zaburzenia profilu lipidowego.
Często zadawane pytania
To moja pierwsza wizyta u kardiologa. Jak się do niej przygotować?
Do pierwszej wizyty u kardiologa nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto zabrać ze sobą ostatnio wykonywane wyniki morfologii, profilu lipidowego i pomiaru poziomu glukozy (jeśli takie posiadamy). Skierowanie na takie badania może wystawić lekarz pierwszego kontaktu, ale można rozważyć także wykonanie ich na własny koszt. Są to badania, które warto wykonywać profilaktycznie - niezależnie od tego, czy borykamy się z jakimiś problemami zdrowotnymi, czy nie. Ich cena jest przy tym stosunkowo niewielka.
Pomocne będzie także przygotowanie nazw przyjmowanych leków i suplementów wraz z ich dawkami oraz zanotowanie pytań, które chcemy zadać specjaliście.
Czy potrzebuję skierowania do kardiologa?
W przypadku wizyty realizowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), aby odbyć konsultację kardiologiczną, konieczne jest posiadanie ważnego skierowania. Taki dokument może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarze innych specjalności.
Umawiając termin wizyty prywatnej pacjent nie musi posiadać skierowania, aby odbyć konsultację kardiologiczną.