Awesome Image

Konsultacja pediatryczna

Dzieci nie są miniaturowymi dorosłymi. Problemy zdrowotne najmłodszych wymagają opieki lekarza, który specjalizuje się w leczeniu dzieci i doskonale zna specyfikę pracy z małym pacjentem. Ze względu na często ograniczone zdolności komunikacyjne dziecka, musi być to jednocześnie taki specjalista, który potrafi nawiązać nić porozumienia z dzieckiem.

Co to jest konsultacja pediatryczna?

Pediatra to lekarz, który jest specjalistą w zakresie leczenia chorób występujących u dzieci. W przypadku wszelakich infekcji trapiących najmłodszych czy potrzeby skonsultowania prawidłowości rozwoju dziecka to właśnie do tego specjalisty należy się udać w pierwszej kolejności.

Konsultacja pediatryczna może być zarówno elementem standardowej kontroli rozwoju dziecka, jak i służyć diagnostyce różnego typu dolegliwości i chorób wieku dziecięcego. W pracy specjalisty z zakresu pediatrii niezwykle istotna jest cierpliwość i umiejętność nawiązywania relacji z małym pacjentem.

Jak wygląda konsultacja pediatryczna?

Konsultacja pediatryczna rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, który pozwala uzyskać informacje na temat samopoczucia dziecka, objawów, dotychczasowego leczenia czy historii chorób. O ile jest to możliwe, pytania dotyczące odczuwanych dolegliwości kierowane są nie tylko do rodzica, ale również samego dziecka. Kolejnym elementem jest badanie przedmiotowe, uwzględniające m.in. osłuchanie dziecka, sprawdzenie gardła, oceny parametrów fizjologicznych. Podczas wizyty mogą zostać także wykonane dodatkowe testy, które umożliwiłyby postawienie diagnozy. Jeśli będzie to konieczne, lekarz zleci również wykonanie dodatkowych badań.

Po postawieniu rozpoznania specjalista przekaże zalecenia oraz informacje dotyczące ewentualnych wizyt kontrolnych, które należałoby odbyć, w celu zweryfikowania postępów leczenia.

Awesome Image

Co leczy i czym się zajmuje pediatra?

Pediatra specjalizuje się w chorobach wieku dziecięcego, zajmuje się, m.in.:


  • diagnozowaniem i leczeniem chorób występujących u dzieci, np. przeziębienia, grypy, ospy wietrznej, świnki oraz innych typowych dla tej grupy wiekowej chorób,
  • kwalifikacją do szczepień,
  • wykonywaniem badań okresowych (tzw. bilansów zdrowia),
  • bieżącą oceną rozwoju dziecka, która odbywa się przy okazji wizyt.

Często zadawane pytania

Co zabrać ze sobą na konsultację pediatryczną?

Udając się na wizytę u pediatry, należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, a jeśli to pierwsza wizyta, również wypis ze szpitala. W przypadku noworodków warto zanotować wcześniej informacje dotyczące częstości karmienia oraz częstości wypróżnień i ich charakteru. Wszelakie dodatkowe pytania dobrze zanotować w formie listy, by nie zapomnieć ich zadać.

Czy do konsultacji pediatrycznej należy się przygotować?

Konsultacja pediatryczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Na pewno warto zadbać o to, by ubranie dziecka dało się szybko zdjąć – to ułatwi przebieg badania lekarskiego, a często także ograniczy nieprzyjemne dla dziecka doznania. Konieczne jest także przygotowanie dokumentów (książeczka zdrowia, wypis ze szpitala).

Jak umówić się na konsultację pediatryczną?

W Centrum Medycznym SafiMed stawiamy wygodę pacjenta, dlatego na konsultację pediatryczną można umówić się na różne sposoby. Pierwszym z nich jest droga online, za pośrednictwem portalu Znany Lekarz. Drugim sposobem jest kontakt telefoniczny – numer telefonu znajdziesz w zakładce Kontakt na naszej stronie internetowej.