Awesome Image

Konsultacja gastroenterologiczna

Co to jest konsultacja gastroenterologiczna? Gastroenterolog (gastrolog) to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób narządów należących do układu pokarmowego: przełyku, żołądka, dróg żółciowych, dwunastnicy, trzustki, jelit i wątroby.

Celem konsultacji gastroenterologicznej jest przeprowadzenie wywiadu medycznego, zapoznanie się z dotychczasowymi wynikami Pacjenta, zlecenie dalszych badań i postawienie wstępnej diagnozy. W ramach konsultacji gastroenterologicznej mogą również zostać przepisane leki wraz z zaleceniami ich stosowania oraz polecenia dotyczące diety. Gastroenterolog może zalecić konsultacje z lekarzami innych specjalizacji lub zalecić Pacjentowi leczenie chirurgiczne.

Gastroenterolog – jak wygląda badanie?

Planując wizytę u gastroenterologa należy przygotować wszystkie wyniki dotychczas wykonywanych badań, jak również wypisy ze szpitala. Po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną, lekarz przeprowadzi z Pacjentem wywiad medyczny, w którym mogą paść pytania o przebyte choroby, historię chorób w rodzinie, przyjmowane leki, obserwowane objawy wraz z ich nasileniem oraz o sposób odżywiania. Zazwyczaj konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań: laboratoryjnych (z krwi, badanie moczu i kału) i obrazowych, takich jak USG jamy brzusznej, kolonoskopia i gastroskopia. Do tych badań Pacjent musi się odpowiednio przygotować, dlatego nie są one wykonywane w ramach pierwszej konsultacji (wyjątkiem jest USG jamy brzusznej, które niekiedy może być pomocne w postawieniu wstępnej diagnozy).

Poradnia gastroenterologiczna – co leczy?

Do gastrologa należy udać się, gdy w trakcie rutynowych badań zostanie wykryta krew lub śluz w kale, obserwuje się gwałtowną utratę masy ciała i apetytu. Gastroenterolog leczy m.in. zakażenia bakterią Helicobacter pylori, niestrawność, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego, zapalenie trzustki, chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę refluksową.

Awesome Image

W poradni gastroenterologicznej leczone są wszelkie przewlekłe oraz nagłe choroby dające takie objawy jak trwające dłużej niż parę dni:

  • nudności
  • wymioty
  • bóle brzucha niewiadomego pochodzenia
  • biegunki
  • zaparcia
  • wzdęcia
  • zgaga
  • zaburzenia związane z odczuwaniem głodu.

Konsultacja gastrologiczna a gastroenterologiczna – czym się różnią?

Konsultacja gastrologiczna i gastroenterologiczna to praktycznie to samo, ponieważ oba te pojęcia stosowane są zamiennie. Prawidłowa nazwa specjalizacji to gastroenterologia, jednak często używa się nazwy potocznej gastrologia.

W Centrum Medycznym SafiMed konsultacji z zakresu gastroenterologii udziela Lek. Andrzej Hebzda, specjalista chorób wewnętrznych oraz gastroenterologii. Podczas konsultacji istnieje możliwość wykonania badania USG.

Umów wizytę już dziś >>



Często zadawane pytania

Czym zajmuje się gastroenterolog?

Lekarz gastroenterolog leczy schorzenia związane z układem pokarmowym i jego narządami: począwszy od przełyku, poprzez żołądek i dwunastnicę, na jelitach i wątrobie kończąc.

Jak wygląda pierwsza wizyta u gastroenterologa?

Na pierwszą wizytę do gastroenterologa należy zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną, zawierającą dotychczas przeprowadzone badania i wypisy ze szpitala. Lekarz zapozna się z nią oraz przeprowadzi wywiad medyczny, może również przeprowadzić badanie fizykalne polegające na dotykaniu brzucha i obejrzeniu jamy ustnej (ocena nalotu na języku, gardła). Dodatkowo, w trakcie pierwszej wizyty lekarz może uznać za konieczne wykonanie badania USG.