Konsultacja chirurgiczna
Konsultacja chirurgiczna jest przeprowadzana przez specjalistę chirurga ogólnego, który zajmuje się schorzeniami wymagającymi zabiegu operacyjnego. Celem wizyty w gabinecie chirurgicznym jest ocena czy choroba i dolegliwości, z którymi zgłasza się Pacjent wymagają interwencji chirurgicznej. Chirurg podczas konsultacji ocenia zasadność wykonania zabiegu, wspólnie z Pacjentem ustala metodę operacji najlepiej pasującą do zdiagnozowanego schorzenia, omawia możliwe powikłania zabiegu, przygotowuje Chorego do przeprowadzenia procedury chirurgicznej oraz jeśli jest taka konieczność – przepisuje leczenie farmakologiczne.
Na konsultację chirurgiczną Pacjent powinien zabrać wszystkie karty informacyjne z dotychczasowych hospitalizacji, wyniki badań obrazowych oraz wyniki poprzednich konsultacji lekarskich.
Wizyta w gabinecie chirurgicznym rozpoczyna się od dokładnego zebrania wywiadu przez lekarza. Następnie Pacjent jest badany fizykalnie, a jeśli jest taka konieczność, to wykonywane jest badanie ultrasonograficzne. Wizyta kończy się wydaniem Pacjentowi stosownych zaleceń oraz ewentualną kwalifikacją do zabiegu operacyjnego.
Dolegliwości z którymi Pacjenci mogą się zgłaszać do chirurga ogólnego to:
- Bóle brzucha
- Trudno gojące się rany
- Przewlekłe zaparcia
- Hemoroidy
- Podejrzane zmiany w piersi
- Przepukliny
- Zmiany skórne wymagające interwencji chirurgicznej
- Torbiel pilonidalna (włosowa)
- Podejrzenie nowotworu układu pokarmowego
- Kamica pęcherzyka żółciowego
- Choroby tarczycy wymagające zabiegu operacyjnego
- Otyłość celem ewentualnej kwalifikacji do leczenia bariatrycznego
- Wrastający paznokieć
- Ropień
- Oparzenie
- Żylaki kończyn dolnych
Na konsultację chirurgiczną Pacjent może zgłosić się również w ramach kontroli pooperacyjnej, a także celem usunięcia szwów z rany, czy zmiany opatrunku i oceny efektów leczenia.
Pacjenci wymagający poszerzenia diagnostyki oraz konsultacji lekarzy innych specjalności zostaną poinformowani o tym przez chirurga podczas wizyty lekarskiej.