Awesome Image

Usunięcie chirurgiczne torbieli naskórkowej (pot. kaszaka)

Czym jest kaszak?

Kaszak, to potoczna nazwa torbieli naskórkowej (epidermalnej), bądź cysty zastoinowej (atheroma) – zmiany wywodzącej się z mieszka włosowego. Typowo jest to wolno rosnący, niebolesny podskórny guz o okrągłym albo owalnym kształcie w rozmiarze od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zmiana jest wypełniona półpłynną, bądź serowatą wydzieliną złożoną głównie z łoju oraz zrogowaciałego naskórka. Torbiele naskórkowe najczęściej nie powodują żadnych poważnych dolegliwości. Głównie odpowiadają za defekt kosmetyczny obszaru ciała w którym występują. Najczęściej opisywana lokalizacja występowania torbieli epidermalnej, to okolica owłosionej skóry głowy, twarzy, skóra wokół uszu, szyja lub górna część tułowia. Rzadziej obserwuje się je w okolicy sutków, narządów płciowych oraz w okolicy dłoni i stóp. W obrębie cysty zastoinowej często opisywany jest centralnie obecny ciemny otwór zaskórnikowy.

Kiedy usunąć zmianę?

Decyzja o usunięciu zmiany jest podejmowana z chirurgiem podczas konsultacji. Torbiel naskórkowa może być usunięta już tego samego dnia w gabinecie zabiegowym. Istnieją różne sposoby usuwania zmian – laserowo, chirurgicznie, bądź krioterapią. Podstawową i preferowaną jest metoda chirurgiczna obejmująca usunięcie zmiany z torebką łącznotkankową.

Awesome Image

Przygotowanie do zabiegu

  • Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania od Pacjenta. Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o uczuleniach na leki, chorobach przewlekłych oraz o przyjmowanych przewlekle lekach. Wykonanie zabiegu wymaga odsłonięcie miejsca operowanego w związku z tym lekarz może poprosić Pacjenta o zdjęcie niektórych elementów garderoby. Warto założyć ubranie, które w łatwy sposób umożliwi odsłonięcie zmiany.

Przebieg zabiegu

Zabieg usunięcia torbieli naskórkowej jest procedurą chirurgiczną. Przed wykonaniem zabiegu lekarz przeprowadzający zabieg przeprowadza podstawowy wywiad. Podczas zabiegu Pacjent leży na leżance. Lekarz środkiem odkażającym myje pole operacyjne oraz zabezpiecza je jałowymi serwetami chirurgicznymi. Procedura jest przeprowadzana w miejscowym znieczuleniu nasiękowym. Chirurg znieczula skórę wokół torbieli roztworem lidokainy.

Podczas wykonywania znieczulenia Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort pod postacią uczucia rozpierania. W zależności od okolicy, w której wykonywany jest zabieg roztwór znieczulający może zawierać adrenalinę, która zmniejsza potencjalne krwawienie. Znieczulenie nasiękowe powoduje, że usunięcie zmiany jest bezbolesne dla Pacjenta. Chirurg wykonuje niewielkie cięcie skóry nad torbielą i usuwa ją razem z łącznotkankową torebką. Rana jest zszywana szwami skórnymi, które w zależności o obszaru ciała należy usunąć po 7 – 10 dniach. Blizna po zabiegu jest niewielka, jednak zależy to od pielęgnacji rany i stosowania się do zaleceń, które Pacjent otrzymuje od lekarza wykonującego zabieg.



Często zadawane pytania

Skóra w okolicy zmiany jest zaczerwieniona i boli. Co powinienem z tym zrobić?

Rumień, obrzęk oraz tkliwość palpacyjna mogą świadczyć o stanie zapalnym torbieli naskórkowej. Drenaż chirurgiczny, to preferowana metoda leczenia w powyższej sytuacji.

Czy można usunąć kaszaki u kosmetologa?

Usuwanie kaszaków wiąże się ingerencją w ciągłość skóry – do takich zabiegów przeszkoleni są lekarze. Zasady aseptyki i antyseptyki oraz znajomość ewentualnych powikłań i sposoby radzenia sobie z nimi są niezbędne przy wykonywaniu takich zabiegów, a pewność że osoba wykonująca taki zabieg będzie dysponować odpowiednimi umiejętnościami Pacjent może mieć jedynie w gabinecie lekarskim.