Awesome Image

USG płuc u dzieci

W niektórych przypadkach samo osłuchanie płuc przy pomocy stetoskopu jest niewystarczające, by ustalić diagnozę i w związku z tym podjąć stosowne leczenie. Kiedy konieczne jest dokładne obejrzenie płuc - na przykład w przypadku długotrwałego kaszlu, urazu klatki piersiowej lub bólu w tym obszarze - należy wykonać diagnostykę obrazową.

Zalety badania USG płuc u dzieci

Ultrasonografia płuc, znana popularnie jako badanie USG płuc, to bezbolesne dla pacjenta badanie obrazowe. Pozwala wykrywać nawet niewielkie zmiany, które mogą być niewidoczne na zdjęciu RTG.

Zaletą badania USG jest brak narażenia na promieniowanie rentgenowskie, dzięki czemu bezpieczne można je wykonać nawet u bardzo małych dzieci. Do tego sam czas przebiegu badania jest stosunkowo krótki.

Wynik badania od razu jest widoczny na ekranie, więc nie trzeba dodatkowo oczekiwać na jego opis i interpretację – pediatra zrobi to jeszcze w trakcie trwania wizyty.

Awesome Image

USG płuc u dziecka – jakie choroby może wykryć?

  • odmy opłucnowej,
  • krwawień do jamy opłucnej,
  • obrzęku płuc,
  • zatorowości płucnej,
  • zmian zapalnych,
  • ropniaków i ropni,
  • włóknienia płuc,
  • zmian o charakterze nowotworowym.

Jak wygląda badanie USG płuc u dzieci?

Przebieg badania USG płuc u dzieci jest bardzo prosty. Mały pacjent układany jest na kozetce lekarskiej, a specjalista nakłada na jego skórę specjalny żel. Następnie przy pomocy głowicy aparatury sprawdza poszczególne obszary klatki piersiowej, a ich obraz pojawia się na ekranie. Całość badania trwa zaledwie 10-15 minut.Często zadawane pytania

Jak przygotować dziecko do badania USG płuc?

Badanie USG płuc u dziecka nie wymaga przygotowania. Jedyną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest odpowiednie ubranie. Dobrze jest postawić na taką odzież, którą łatwo da się zdjąć, np. bluzeczka na guziczki, ponieważ badanie USG wykonywane jest przezklatkowo i wymaga swobodnego dostępu do klatki piersiowej pacjenta.

Czy badanie USG u dziecka jest skuteczną metodą diagnostyczną?

Badanie USG płuc pozwala na rozpoznanie wielu stanów, również tych stanowiących zagrożenie dla życia. Nie jest w stanie wykryć wszystkich nieprawidłowości, np. tych, które nie przylegają do opłucnej. W wielu przypadkach pozwala jednak ograniczyć konieczność wykonywania badania RTG. Czułość badania USG w przypadku zapaleń płuc u dzieci jest bardzo wysoka - przekraczająca 95% - dlatego stanowi dla specjalisty cenne narzędzie diagnostyczne.