Awesome Image

Badanie echo serca

Jednym z badań, którego wykonanie może zlecić specjalista po konsultacji kardiologicznej, jest echo serca. Wykonanie tego bezpiecznego i nieinwazyjnego badania pozwala wykryć nieprawidłowości w budowie serca, obecność guzów czy zaburzenia przepływów. Jest także badaniem, które umożliwia monitorowanie efektów wdrożonego leczenia.

Co to jest echo serca?

Echo serca to badanie obrazowe, które fachowo nazywa się echokardiografią serca. Przy pomocy sondy emitowane są fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które po odbiciu od badanego obszaru wracają ponownie do odbiornika. W ten sposób odbita fala dźwiękowa zostaje przetworzona na obraz, z którego można wykonać zdjęcia, a także zarejestrować w formie video.

Wyróżnia się kilka rodzajów echokardiografii, a stosowana metoda zależna jest przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta i tego, co ma być przedmiotem obserwacji. Najpopularniejszym rodzajem echa serca jest to wykonywane przezklatkowo, ale wyróżnia się także echokardiografię przezprzełykową, wysiłkową i dopplerowską.

Jak wygląda badanie echa serca?

W przypadku echokardiografii przezklatkowej – wykonywanej najczęściej – pacjent układa się na łóżku, a w kilku punktach na klatce piersiowej przyklejane są elektrody. Specjalista nanosi na skórę specjalny żel, a następnie przesuwa głowicę po ścianie klatki piersiowej. W ten sposób na monitorze pojawia się obraz sprawdzanych struktur. Cała procedura trwa maksymalnie trzydzieści minut. Badanie echo serca nie wymaga znieczulenia (wyjątek: echokardiografia przezprzełykowa), a pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności.

Awesome Image

Echo serca – kiedy warto je wykonać?

Wykonanie echokardiografii umożliwia uzyskanie informacji o tym, jak wygląda praca serca oraz jego poszczególne struktury. Wskazaniem do jej wykonania są szmery serca, bóle w klatce piersiowej o nieustalonym pochodzeniu, nieprawidłowości rytmu serca, a także:

  • przewlekłe choroby serca,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie wsierdzia,
  • przebycie zawału mięśnia sercowego,
  • choroba zakrzepowa,
  • wady zastawek.

Często zadawane pytania

Muszę wykonać echo serca. Jak wygląda przygotowanie do badania?

Echo serca zalicza się do tych badań, które nie wymagają od pacjenta specjalnego przygotowania. Przed przystąpieniem do niego konieczne jest zdjęcie górnej części garderoby – warto mieć to na uwadze i przybyć na badanie w ubraniu, które łatwo można zdjąć.

W przypadku echokardiografii przezprzełykowej konieczne jest zgłoszenie się na badanie na czczo. Dodatkowo przed jego rozpoczęciem mogą zostać podane leki o charakterze uspokajającym, których przyjęcie jest przeciwwskazaniem do kierowania pojazdami. W takim przypadku najlepiej dotrzeć na miejsce komunikacją zbiorową lub przyjechać z kimś bliskim, kto w drodze powrotnej poprowadzi pojazd.

Czy badanie echa serca boli?

Przezklatkowe echo serca jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Jeśli konieczne jest wykonanie echokardiografii przez przełyk, pacjent otrzymuje znieczulenie i często również środki o charakterze uspokajającym, co pozwala na zwiększenie jego komfortu podczas badania

Czym się różni badanie echa serca od USG serca?

Echo serca i USG serca to dwie odmiennie brzmiące nazwy, które oznaczają dokładnie to samo badanie. To pierwsze określenie jest potoczne, najczęściej używane przez samych pacjentów.