Dzień kobiet 2023
6 marca 2024

Z okazji Dnia Kobiet w Centrum Medycznym Safimed w dniach 6-11 marca 2024 r. można kupić badanie USG piersi otrzymując w prezencie USG tarczycy i badanie cytologia płynna LBC.

Badania będziesz mogła wykonać do 30 maja 2024 r.

Przyjdź do Centrum Medycznego Safimed w dniach 6-11 marca 2024 r., w godzinach 8.00-20.00 i kup badanie USG piersi za 300 zł -USG tarczycy o wartości 200 zł  i cytologię płynną LBC o wartości 100 zł  otrzymasz w prezencie. 

Masz pytania? Zadzwoń 12 881 04 86.

Wykonujesz badania regularnie i USG piersi wykonałaś nie więcej niż rok temu? Badania możesz kupić również mamie, siostrze, czy przyjaciółce.

Kiedy wykonać USG piersi? 

USG piersi to najrzadziej wykonywane badanie przez kobiety w Polsce. Badanie przeprowadzone przez SW Research na grupie Polek w wieku 18-60 lat, ponad 40 proc. z nich swoje podejście do zdrowia opisuje jako „staram się dbać o swój stan zdrowia, ale nie jest to w moim centrum uwagi“. Polki, które przyznały, że nie interesują się swoim zdrowiem, stanowiły 13 proc. badanych, z czego 9 proc. przyznało, że reakcja następuje u nich dopiero wtedy, kiedy coś im dolega. Do najmniej powszechnych badań wykonywanych przez kobiety w Polsce należy USG piersi – aż 29 proc. ankietowanych Polek nigdy nie poddało się temu badaniu, z kolei 1/4 z nich ani razu nie robiła badań hormonalnych.

Uwaga: Kobiety, które ukończyły 30 lat, powinny podawać się badaniu USG piersi kontrolnie przynajmniej raz w roku.

USG piersi wykonuje u kobiet poniżej 30. roku życia, w okresie ciąży i laktacji w celu regularnej oceny sutków. Wskazaniami do natychmiastowego badania są wyczuwalne w samobadaniu piersi guzki i zgrubienia, wyciek z brodawki sutkowej, objawy zapalenia sutka, podejrzenie ropnia, nasilona dysplazja torbielowato-włóknista. USG piersi wykonuje się również w celu dodatkowej oceny zmian o niejasnym charakterze zobrazowanych w mammografii, przy niediagnostycznym obrazie mammograficznym u kobiet z „gęstymi” sutkami, w przypadku zmian nieuwidocznionych w badaniu mammograficznym ze względu na lokalizację, przy ocenie sutków po wszczepieniu implantów. Kontrolnie po operacjach oszczędzających, radioterapii, mastektomii, po urazach, przy różnicowaniu zmian litych i płynowych. Badanie służy też do monitorowania podczas terapii hormonalnej oraz do celowanego pobierania materiału do badania histopatologicznego czy cytologicznego. 

Kiedy wykonać USG tarczycy?

Wskazaniami do wykonania badania USG tarczycy są odchylenia w badaniach laboratoryjnych wskazujące na możliwe patologie występujące w obrębie gruczołu tarczowego, powiększone węzły chłonne w obrębie szyi, obecne odchylenia w badaniu fizykalnym w zakresie szyi, które wymagają poszerzenia diagnostyki obrazowej. Wykonanie USG tarczycy przydatne jest również przed planowaną operacją tarczycy jako jeden z elementów planowania zabiegu i jego zakresu. Zaleca się ultrasonograficzne obrazowanie gruczołu tarczowego w grupach Pacjentów o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka tarczycy, a także w przypadku kontroli po zabiegach chirurgicznych.

Kiedy wykonać cytologię LBC?

Cytologia płynna (cytologia LBC – Liquid Based Cytology) przeprowadzana jest w celu diagnostyki przesiewowej w kierunku raka szyjki macicy. Pierwsze badanie cytologiczne powinno być wykonane po rozpoczęciu współżycia lub nie później niż po ukończeniu 21. roku życia. Zaleca się, aby cytologię wykonywać raz w roku.