11 października 2022

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to często niezdiagnozowana choroba. Pacjenci z niespecyficznymi objawami dość często trafiają na konsultację chirurgiczną, jednak nie wymagają leczenia chirurgicznego.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba autoimmunologiczna z grupy nieswoistych zapaleń jelit, w której dochodzi do powstawania owrzodzeń w obrębie jelita grubego. Etiologia choroby nie jest do końca poznana, jednak uważa się, że do jej powstanie przyczyniają się czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe – niebagatelną rolę odgrywa stres oraz palenie tytoniu.

Głównymi objawami wskazujące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego są najczęściej bóle brzucha i biegunki, czasami krwiste.

Dość częstym zjawiskiem w chorobach autoimmunologicznych jest występowanie towarzyszących obajwów innych chorób autoimmunologicznych – np. WZJG mogą towarzyszyć zapalenia stawów oraz zmiany skórne.

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na badaniu endoskopowym z pobraniem wycinków histopatologicznych – na podstawie obrazu mikroskopowego patomorfolog może rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W monitorowaniu przebiegu choroby istotne może być okresowe badanie krwi pod kątem morfologii, poziomu żelaza, a także markerów zapalnych takich jak CRP.

Całkowite wyleczenie nie jest możliwe, jednak łącząc prawidłową farmakoterapię z odpowiednim postępowaniem dietetycznym możliwe jest uzyskanie wieloletnich remisji (całkowitego ustąpienia objawów).

W diagnostyce i leczeniu WZJG specjalizują się gastroenterolodzy. W Centrum Medycznym SafiMed konsultuje lek. Andrzej Hebzda, specjalista gastroenterologii.