Skąd biorą się kaszaki na skórze – kiedy należy je usunąć?

  • Strona główna
  • Skąd biorą się kaszaki na skórze – kiedy należy je usunąć?
11 sierpnia 2022

Kaszaki na skórze to torbiele, które powstają w wynika zastoju wydzieliny łojowej. Wiele z nich jest bezbolesna i znika sama. Część wymaga jednak ingerencji lekarza chirurga. Czym są torbiele zastoinowe i jak przebiega usunięcie kaszaka?

Jak i dlaczego powstają kaszaki na skórze?

Kaszaki na skórze to niewielkie wybrzuszenia, które powstają i u kobiet, i u mężczyzn. Nazywa się je także torbielami łojowymi lub torbielami zastoinowymi. Wielu z nas postrzega jak defekt estetyczny, ale nieleczone mogą powodować bolesne stany zapalne. Warto zatem zadać sobie pytanie, dlaczego w ogóle powstają kaszaki na głowie i skórze w różnych częściach ciała.

Kaszaki mogą być różnie umiejscowione. Kaszaki na głowie (na skórze pokrytej włosami) powstają przy ujściu torebek włosowych. Kaszaki na skórze innych partii ciała tworzą się w okolicy ujścia gruczołów łojowych. Bezpośrednim powodem powstania kaszaka jest zablokowanie ujścia przez zrogowaciały, złuszczony nabłonek. Taki czop uniemożliwia wydostanie się wydzieliny łojowej na zewnątrz. Konsekwencją jest powstanie kaszaka, czyli torbieli z wydzieliną łojową.

Powodów powstania kaszaków na skórze lub głowie może być wiele. Do najczęstszych należą systematyczne urazy, np. otarcia. Inne to zbyt duża lub nieadekwatna do wieku ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych oraz niewłaściwa pielęgnacji konkretnego rodzaju skóry, np. kosmetykami, które są zbyt tłuste. Zmiany na skórze mogą być też konsekwencją innych schorzeń, takich jak zapalenia mieszka włosowego czy nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych, a także zmian hormonalnych, np. w okresie dojrzewania.

Kiedy należy usunąć kaszaki?

Zazwyczaj kaszak to zmiana skórna, która nie powoduje bólu. Jest małym guzkiem pod skórą, którego wielkość nie przekracza kilku milimetrów. Może mieć odcień taki sam jak otaczająca go skóra albo być lekko zaczerwieniony, białawy lub żółtawy. Jeżeli taki kaszak w żaden sposób nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, np. nie jest duży albo zlokalizowany w tak drażliwym miejscu jak pacha, to nie trzeba go usuwać.

Jako wskazanie do usunięcia kaszaka możesz potraktować jednak własne samopoczucie… Czujesz, że zmiana na twarzy albo w innym widocznym miejscu odbiera Ci pewność siebie, bo przyciąga spojrzenia? Usunięcie kaszaka wydaje się być w takim wypadku dobrym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć, że najczęściej torbiele łojowe samoistnie zanikają.

Istnieją sytuacje, kiedy należy koniecznie usunąć kaszak. Jeśli zmiana stanie się bolesna, zaczerwieniona i ciepła, to wyraźny sygnał alarmujący o stanie zapalnym. Może także wyciekać z niej ropa. Wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w kwestii kaszaka. Wyciskanie zmiany lub jakiekolwiek próby jej samodzielnego usunięcia nie są wskazane. Działanie na własną ręką może prowadzić do nadkażenia powstałej rany, a jej leczenie będzie długie i wymagające przyjmowania antybiotyków.

W jaki sposób leczy się kaszaki w gabinecie lekarskim? Usunięciem kaszaka zajmuje się chirurg. Medyk używa sterylnego skalpela, którym nacina znieczuloną zmianę i dokładnie ją opróżnia. Sprawdź przebieg zabiegu usunięcia kaszaka.