Awesome Image

Usunięcie chirurgiczne zmian skórnych

Zmiany skórne

Zmiany skórne takie jak między innymi: znamiona barwnikowe, brodawki łojotokowe, rogi skórne, raki podstawnokomórkowe mogą być usunięte podczas drobnego zabiegu chirurgicznego w warunkach ambulatoryjnych. W zależności od kwalifikacji przez lekarza zabieg przeprowadza się ze wskazań kosmetycznych, jako prewencja wystąpienia nowotworu, bądź też jako leczenie zmiany podejrzanej o nowotwór z odpowiednim marginesem onkologicznym i badaniem mikroskopowym zmiany skórnej. Procedurę chirurgiczną w powyższych przypadkach wykonuje się w gabinecie zabiegowym bez konieczności hospitalizacji, a Pacjent tego samego dnia wychodzi do domu. Są to zabiegi bezpieczne i wykonywane w znieczuleniu miejscowym, które zapewnia bezbolesne przeprowadzenie procedury.

Czy należy usunąć zmianę skórną?

Decyzja o usunięciu zmiany jest podejmowana z chirurgiem podczas konsultacji. Zmiany skórne w zależności od oceny w badaniu klinicznym przez specjalistę mogą być zakwalifikowane jako łagodne, przednowotworowe (przedrakowe), bądź też miejscowo złośliwe i mogą być usunięte już tego samego dnia w gabinecie zabiegowym w zależności od typu zmiany. Chirurgiczne usunięcie zmiany jest bezpieczną metodą leczenia. Niekiedy z uwagi na ryzyko onkologiczne zmiany zabieg wykonuje się z odpowiednim marginesem zdrowej skóry, a preparat wymaga badania histopatologicznego. Jeśli lekarz podejrzewa zmianę o ryzyko onkologiczne, zaproponuje Pacjentowi najlepszą możliwą ścieżkę postępowania diagnostycznego i leczniczego.

Awesome Image

Przygotowanie do procedury

  • Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania od Pacjenta. Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o uczuleniach na leki, chorobach przewlekłych oraz o przyjmowanych przewlekle lekach. Wykonanie zabiegu wymaga odsłonięcie miejsca operowanego w związku z tym lekarz może poprosić Pacjenta o zdjęcie niektórych elementów garderoby. Warto założyć ubranie, które w łatwy sposób umożliwi odsłonięcie zmiany.
  • Wykonanie zabiegu wymaga odsłonięcie miejsca operowanego w związku z tym lekarz może poprosić Pacjenta o zdjęcie niektórych elementów garderoby. Warto w dniu zabiegu założyć komfortowe ubranie, które umożliwi łatwy dostęp do miejsca poddawanego zabiegowi.

Przebieg zabiegu

Zabieg usunięcia zmiany skórnej jest procedurą chirurgiczną. Przed wykonaniem zabiegu lekarz przeprowadzający zabieg przeprowadza podstawowy wywiad. Chirurg usuwający zmianę prosi Pacjenta o położenie się na leżance i środkiem odkażającym myje pole operacyjne oraz zabezpiecza je jałowymi serwetami chirurgicznymi. Procedura jest przeprowadzana w miejscowym znieczuleniu nasiękowym. Chirurg znieczula skórę wokół zmiany skórnej roztworem lidokainy. Podczas wykonywania znieczulenia Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort pod postacią uczucia rozpierania. W zależności od okolicy, w której wykonywany jest zabieg roztwór znieczulający może zawierać adrenalinę, która zmniejsza potencjalne krwawienie. Znieczulenie nasiękowe powoduje, że usunięcie zmiany jest bezbolesne dla Pacjenta. Chirurg wykonuje niewielkie cięcie skóry nad zmianą i usuwa ją razem z marginesem zdrowych tkanek jeśli zmiana jest podejrzana o proces nowotworowy. Rana jest zszywana szwami skórnymi, które w zależności o obszaru ciała należy usunąć po 7 – 10 dniach od dnia zabiegu. Blizna po zabiegu jest niewielka, jednak zależy to od pielęgnacji rany oraz blizny i stosowania się do zaleceń, które Pacjent otrzymuje od lekarza wykonującego zabieg.



Często zadawane pytania

Jak długo czeka się na wynik badania histopatologicznego?

Na wynik badania zmiany skórnej usuniętej przez chirurga czeka się około 2 – 3 tygodnie i czas ten zależy od ośrodka patomorfologii wykonującego ocenę mikroskopową zmiany.

Czy są metody dbania o bliznę, aby była jak najmniej widoczna?

Lekarz wykonujący zabieg po wykonanej procedurze przekazuje każdemu Pacjentowi szczegółowe zalecenia dotyczące pielęgnacji blizny. W zależności od lokalizacji mogą to być odpowiednie maści/żele/plastry. Ważna jest ochrona blizny przed promieniowaniem słonecznym we wczesnym okresie po zabiegu, a także unikanie urazów mechanicznych blizny. Należy pamiętać, że blizna zmienia się po zabiegu przez kilka miesięcy, a ostateczny wygląd może osiągnąć po 12 miesiącach, a według niektórych źródeł nawet po około 2 latach.