Awesome Image

USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia bezbolesną ocenę narządów dzięki impulsom fal ultradźwiękowych. Jest to badanie obrazowe podczas którego lekarz w czasie rzeczywistym ocenia narządy jamy brzusznej na ekranie monitora. Do licznych zalet badania ultrasonograficznego należą brak promieniowania rentgenowskiego, możliwość oceny narządów podczas ich ruchu oraz bezpieczeństwo procedury – brak powikłań związanych z wykonaniem badania. Lekarz przeprowadzający badanie ma możliwość oceny nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, trzustki, śledziony, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, a także dużych naczyń jamy brzusznej, a w ograniczonym zakresie również jelit. Dodatkowym atutem ultrasonografii jest możliwość obrazowania przepływu krwi w obrębie badanych narządów, co ułatwia badającemu ocenę wybranych patologii narządów jamy brzusznej.

Kiedy wykonać USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej wykonujemy u Pacjentów, którzy wymagają diagnostyki narządów jamy brzusznej. Jest to badanie pierwszego wyboru w chorobach pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Wskazania do wykonania badania obejmują bóle brzucha, a także podbrzusza i okolicy lędźwiowej, wyczuwalne zmiany w obrębie jamy brzusznej, odchylenia w badaniach laboratoryjnych sugerujące obecność patologii w narządach jamy brzusznej, powiększanie się w szybkim tempie obwodu brzucha oraz żółtaczkę. Badanie USG zalecane jest również w przypadku istniejących już zmian wymagających regularnej kontroli. Ultrasonografia jamy brzusznej jest bardzo dobrym narzędziem diagnostycznym wykorzystywanym w celu oceny wymiarów narządów w obrębie jamy brzusznej np. wątroby, śledziony, nerek, bądź gruczołu krokowego.

Awesome Image

Przygotowanie do badania

  • Jeśli Pacjent miał wykonywane w przeszłości badania USG jamy brzusznej, lub inne badania obrazowe np. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny należy w dniu badania USG jamy brzusznej zgłosić się z wynikami powyższych badań.
  • W dniu badania nie można palić tytoniu (nikotyna powoduje obkurczenie pęcherzyka żółciowego) i używać gumy do żucia, gdyż może się wiązać z połykaniem powietrza utrudniającego diagnostykę ultrasonograficzną.
  • W dniu badania zaleca się spożywanie wyłącznie niegazowanej wody, gdyż powietrze w wodzie gazowanej może utrudniać obrazowanie narządów jamy brzusznej.
  • Najbardziej optymalne wyniki badania USG jamy brzusznej uzyskać można, gdy badanie wykonywane jest na czczo. Gdy jest to niemożliwe zaleca się wykonanie badania po 6 – 8-godzinnym okresie głodzenia.
  • Należy zastosować simetykon/dimetykon np. Espumisan, Ulgix Wzdęcia w celu eliminacji gazów z jelit: zaleca się przyjęcie 3x2 kapsułki Espumisanu w dniu poprzedzającym badanie oraz 2 kapsułki w dniu badania w celu eliminacji gazów z jelit.
  • Przed badaniem należy wypić około 4 do 6 szklanek wody, aby ułatwić ocenę pęcherza moczowego

Przebieg badania

Po wejściu do gabinetu Pacjent zostanie poproszony przez lekarza wykonującego badanie o przedstawienie dotychczasowych wyników badań obrazowych jamy brzusznej. Następnie lekarz poprosi Pacjenta o zdjęcie górnej części garderoby – „rozebranie się od pasa w górę” w celu odsłonięcia brzucha do badania. Lekarz przeprowadzający badanie posługuje się głowicą aparatu ultrasonograficznego pokrytą bezbarwnym żelem, którą wykonuje ruchy na skórze brzucha Pacjenta. Badanie jest bezpieczne oraz bezbolesne, jednak jeśli występują jakiekolwiek dolegliwości bólowe brzucha przed badaniem, poinformuj o tym lekarza.

Podczas badania Pacjent leży na plecach na leżance. Lekarz wykonujący badanie w jego trakcie może poprosić Pacjenta o ułożenie rąk powyżej głowy tzw. ułożenie rąk „za głowę”, co może ułatwić zobrazowanie niektórych struktur w obrębie jamy brzusznej ze względu na poszerzenie przestrzeni międzyżebrowych podczas takiego manewru. Dodatkowo w trakcie badania Pacjent może zostać poproszony o położenie się na prawym, bądź lewym boku, a także o chwilowe nabranie i wstrzymanie powietrza, co również służy lepszemu uwidocznieniu narządów. Badanie kończy się wydaniem Pacjentowi wyniku opisowego.



Często zadawane pytania

Mam zdiagnozowaną kamicę pęcherzyka żółciowego. Czy powinienem wybrać się na kontrolne badanie USG jamy brzusznej?

W przypadku zdiagnozowanej kamicy pęcherzyka żółciowego zalecana jest kontrola ultrasonograficzna. Kontrolne badanie USG jamy brzusznej wykonywane jest co 6-12 miesięcy w zależności od rodzaju oraz wielkości złogów występujących w pęcherzyku żółciowym. O konieczności pozostania w kontroli i wykonywaniu regularnych badań Pacjent informowany jest przez lekarza wykonującego badanie.

Jak powinnam się ubrać w dniu badania USG jamy brzusznej?

Podczas badania USG jamy brzusznej warto założyć luźne, wygodne ubranie. Najlepiej sprawdza się dwuczęściowe, które umożliwi odsłonięcie brzucha „od pasa w górę” i łatwy dostęp do badanej okolicy ciała. Założenie jednoczęściowego stroju np. sukienki lub kombinezonu wymaga zdjęcia całej garderoby, aby lekarz miał możliwość dokładnie zbadać jamę brzuszną Pacjenta.