USG jąder
USG moszny i jąder jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem obrazowym służącym do oceny struktur tworzących zawartość worka mosznowego tzn. jąder, najądrzy i powrózków nasiennych. W badaniu wykorzystuje się fale ultradźwiękowe do oceny kształtu, położenia i wielkości powyższych narządów oraz towarzyszących im struktur anatomicznych i zmian patologicznych. Z tak wygenerowanego obrazu można wysunąć wnioski ukierunkowujące dalsze postępowanie diagnostyczno – lecznicze. W badaniu nie wykorzystuje się środków cieniujących, nie narusza się powłok skórnych, a więc nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, ani jego powtórzenia. Lekarz przeprowadza badanie przy pomocy specjalnej aparatury, przesuwając i uciskając powierzchnie moszny głowicą z bezbarwnym żelem uzyskuje obraz ultrasonograficzny struktur zawartych w worku mosznowym.
Kiedy wykonać USG jąder?
Badanie ultrasonograficzne moszny i jąder wykonuje się już w okresie noworodkowym i niemowlęcym w celu określenia obecności jąder w sytuacji ich niezstąpienia. Później wskazaniami do tego badania są następujące objawy: ból jąder, obrzęk i zaczerwienienie moszny, nadmierne ocieplenie worka mosznowego, powiększenie jąder, asymetria jąder, nieprawidłowa konsystencja jąder, wyczuwalne guzki na jądrze lub zmiany na skórze moszny, uczucie ciężkości i dyskomfortu moszny, podejrzenie przepukliny worka mosznowego, obrzęk w pachwinie, krew w nasieniu oraz podejrzenie skrętu szypuły jądra. Badanie wykonuje się również w celu diagnostyki niepłodności oraz zaburzeń endokrynologicznych takich jak ginekomastia, przedwczesne dojrzewanie. Ponadto USG moszny i jąder wykorzystuje się kontrolnie po urazach krocza oraz przy nieprawidłowych wynikach markerów nowotworowych i innych badań laboratoryjnych.
Przygotowanie do badania
- USG moszny i jąder nie wymaga specjalnego przygotowania Pacjenta. Nie występują przeciwwskazania do wykonania tego badania. Pacjent powinien poinformować lekarza przeprowadzającego badanie o odczuwalnym silnym bólu jąder lub ranie i innych zmianach znajdujących się na skórze moszny przed wykonaniem USG. Jeżeli jest to kolejne USG moszny i jąder należy zabrać wyniki poprzedniego.
- Badanie wykonuje się u Pacjenta leżącego na plecach, ewentualnie w pozycji stojącej. W celu uwidocznienia wszystkich struktur znajdujących się w worku mosznowym lekarz unosi prącie w kierunku podbrzusza, podpiera worek mosznowy wałkiem z ligniny lub prosi Pacjenta o skrzyżowanie nóg w celu lepszego dostępu do wszystkich struktur moszny. Zanim lekarz przystąpi do badania USG przeprowadza z Pacjentem wywiad oraz palpacyjnie bada worek mosznowy.
Przebieg badania
Badanie wykonuje się u Pacjenta w pozycji leżącej na plecach, ewentualnie stojącej. Po rozebraniu się pacjenta „od pasa w dół” oraz odpowiednim ułożeniu moszny lekarz przykłada głowicę z nałożonym bezbarwnym żelem do powłok skórnych. Odpowiednio przesuwając i uciskając głowicą powierzchnię worka mosznowego lekarz uzyskuje obraz ultrasonograficzny i dokonuje pomiarów jąder czy patologicznych struktur. Przesuwając głowicę lekarz może również ocenić echostrukturę, lokalizację czy unaczynienie badanych narządów. Aparatura USG pozwala na wydruk zdjęć w trakcie badania, które mogą zostać załączone do opisu badania wydanego pacjentowi.
Ile czasu trwa USG moszny i jąder?
USG moszny i jąder jest badaniem krótkim, trwa zazwyczaj około kilkunastu minut. Opis badania pacjent otrzymuje po wykonaniu badania podczas tej samej wizyty.
Czy USG moszny i jąder może być bolesne?
Samo badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne i bezpieczne. Pacjent zgłaszający się do badania z dolegliwościami bólowymi jąder na skutek stanu zapalnego odczuwa mniejszy ból przy uniesieniu zawartości moszny przez lekarza wykonującego badanie. Natomiast jeśli przyczyna bólu jest skręt jądra w przypadku uniesienia moszny dolegliwości bólowe nasilają się.
W diagnostyce jakich schorzeń wykorzystuje się USG moszny i jąder?
USG jest badaniem wykorzystywanym w diagnostyce braku jednego z jąder, żylaków powrózka nasiennego, torbieli i stanów zapalnych najądrzy, przerwania torebki jądra, krwiaku lub ropniu jądra, płynu wewnątrz worka mosznowego, przepuklin mosznowych, skręceniu szypuły jądra, nowotworów lub zapalnych guzów jąder.