Awesome Image

Bóle głowy – rodzaje i sposoby leczenia

Ból głowy to ważny sygnał, który daje Twój organizm. Warto poznać rodzaje i przyczyny bólu głowy, aby dowiedzieć się, czy Twój organizm nie upomina się o odpoczynek lub większą aktywność fizyczną. Ból głowy może okazać się też przejawem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie rodzaje bólu głowy występują najczęściej i co je charakteryzuje?

Awesome Image

Rodzaje bólu głowy

  • Napięciowe bóle głowy
  • Migrenowy ból głowy
  • Klasterowy ból głowy
  • Ciśnieniowy ból

Rodzaje i przyczyny bólu głowy

Napięciowe bóle głowy objawy

Charakterystyczny dla napięciowego bólu głowy jest obustronny silny ucisk po bokach głowy. Jego przyczyną jest najprawdopodobniej wzmożone napięcie mięśni karku, szyi, a nawet barków, wynikające np. z długotrwałej pracy w pozycji siedzącej. Powodem napięciowych bólów głowy mogą być również czynniki, które zwiększają napięcie mięśni, takie jak nieprawidłowa postawa ciała, stres i niepokój oraz kłopoty ze snem.

Napady napięciowego bólu głowy zazwyczaj trwają co najmniej pół godziny, są łagodne lub umiarkowane. Odczuwany ból sprawia wrażenie, że jego źródło jest zewnętrzne. Napad bólu najczęściej rozpoczyna się w pobliżu karku, a potem zmienia umiejscowienie na inne części głowy. Bólom napięciowym głowy może towarzyszyć nadwrażliwość na światło i dźwięk. Jak złagodzić ból głowy napięciowy? W uniknięciu nawrotów pomagają techniki relaksacyjne i aktywność fizyczna.

Warto wyróżnić także rodzaj bólu głowy nazywany migreną szyjną, czyli ból głowy od kręgosłupa szyjnego. Objawy takiego napadu to najczęściej konsekwencja wzmożonego napięcia mięśniowego i zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej.

Migrenowy ból głowy objawy

Migreny to napadowy silny i pulsujący ból głowy, który  ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie. Wszelka aktywność fizyczna w trakcie ataku migrenowego bólu głowy dodatkowo go intensyfikuje. Napady obejmują zazwyczaj jedną stronę głowy i regularnie powracają. Zdarza się, że migrenie towarzyszy napięciowy ból głowy.

Innymi objawami migreny, poza bólem głowy, są m.in. mdłości, nadwrażliwość na światło, hałas i niektóre zapachy, mdłości i brak apetytu, mroczki pojawiające się w polu widzenia, zawroty głowy i szum w uszach, niedowłady, mrowienie. Migreny częściej dotykają kobiet niż mężczyzn, a napady mogą trwać od kilku godzin do nawet trzech dób.

Klasterowy ból głowy objawy

Klasterowy ból głowy to bardzo nieprzyjemny silny ból skoncentrowany w okolicy oczu i skroni. Odczuwany ból może promieniować na tył głowy, a nawet w kierunku szczęki. Jeśli zastanawiasz się zatem, co oznacza ból z tyłu głowy, być może jest to promieniujący ból klasterowy. Silnemu bólowi towarzyszą zazwyczaj: zaczerwienienie lub łzawienie oczu, potliwość twarzy, opadanie powiek oraz zatkanie nosa lub katar.

Napad może trwać od kwadransa do kilku godzin. Klasterowy ból głowy to przypadłość, która częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Pierwsze napady najczęściej pojawiają się jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia. Przyczyną mogą być używki i niektóre składniki pokarmowe, np. laktoza. W uśmierzeniu bólu w trakcie napadów pomaga inhalacja czystym tlenem.

Ciśnieniowy ból głowy

Ciśnieniowy ból głowy pojawia się w reakcji na zmiany ciśnienia atmosferycznego. Mogą wywoływać go także duże wahania temperatury i/lub wilgotności powietrza. Ciśnieniowy ból głowy występuje głównie u osób, które cierpią na różne rodzaje pierwotnych bólów głowy, przede wszystkim migrenę i ból napięciowy.

W razie napadu należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, przydadzą się też leki przeciwbólowe bez recepty. Osoby wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne powinny unikać wycieczek w wysokie partie gór i latania samolotem.

Jak pozbyć się bólu głowy?

Zastanawiasz się, jak złagodzić ból głowy? Najpierw musisz poznać odpowiedź na pytanie, czy odczuwany przez Ciebie ból ma charakter pierwotny, czy wtórny. Bóle głowy pierwotne, nazywane też samoistnymi, są podstawowym objawem, a ich pochodzenie jest trudne lub niemożliwe do ustalenia. Pierwotne bóle głowy to m.in. migreny, bóle klasterowy i napięciowy. Natomiast bóle wtórne, określane też jako objawowe, są przejawem innych chorób lub urazów. Mogą towarzyszyć np. zapaleniu oczu czy zatok przynosowych, nadciśnieniu, urazom kręgosłupa i chorobom zębów.

Poza metodami wspomnianymi przy różnych rodzajach bólów głowy można stosować leki przeciwbólowe bez recepty, zawierające paracetamol lub ibuprofen. Warto wiedzieć jednak, że zbyt długie i częste przyjmowanie leków przeciwbólowych może skutkować polekowym bólem głowy. Właśnie dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Aby odczuć chwilową ulgę w trakcie napadu albo w celach profilaktycznych, możesz m.in. wybrać się na spacer, w trakcie którego będziesz głęboko wdychać powietrze, zdecydować się na zimne okłady albo masaż.



Często zadawane pytania

Jak sobie radzić z bólem głowy w ciąży?

Odpowiedź na pytanie o to, jak złagodzić ból głowy w ciąży, nie jest łatwa, a udzielić powinien jej lekarz ginekolog prowadzący ciążę. Wiele dokuczliwości odczuwanych przez przyszłą mamę wynika ze zmian hormonalnych, które zachodzą w jej organizmie, i mija po porodzie.

Co pomaga na ból głowy w skroniach?

Jeśli ból w skroniach pojawia się często, należy skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje jego przyczyny. Doraźnie powinny pomóc chłodne okłady, stosowanie technik relaksacyjnych i wypoczynek w pokoju, w którym panuje półmrok.

Jakie badania wykonywane są w diagnostyce bólu głowy?

Zadajesz sobie pytanie: na ból głowy jakie badania będą najodpowiedniejsze? Ostateczną decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu. Na podstawie wyciągniętych z niego wniosków może zlecić badanie okulistyczne, laryngologiczne lub stomatologiczne albo morfologię i inne badania krwi, które pozwolą mu ocenić funkcjonowanie organizmu.

Inne badania wykonywane w diagnostyce bólu głowy to EEG (elektroencefalografia, która pokazuje aktywność elektryczną w mózgu) oraz badania obrazowe. Te ostatnie to przede wszystkim tomografia komputerowa (głowy, naczyń krwionośnych głowy, zatok, szyi lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa) albo czulszy rezonans magnetyczny (głowy, naczyń krwionośnych głowy, szyi, przysadki mózgowej, zatok oraz MR funkcjonalny).