Niedoczynność tarczycy a zdrowa dieta – co warto wiedzieć?

  • Strona główna
  • Niedoczynność tarczycy a zdrowa dieta – co warto wiedzieć?
4 sierpnia 2022

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które dotyka wiele kobiet. Wymaga farmakoterapii i odpowiedniego sposobu odżywiania. Tylko w ten sposób można załagodzić objawy choroby tarczycy. Jaka powinna być dieta przy niedoczynności tarczycy?

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to choroba, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jest zaburzeniem endokrynologicznym, które polega na zbyt małej produkcji hormonów przez tarczycę. Tarczyca znajduje się w dolnej części szyi i jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego w organizmie człowieka. Produkuje hormony T3 i T4, które są odpowiedzialne przede wszystkim za procesy metaboliczne.

Niedoczynność tarczycy może być następstwem m.in. choroby Hashimoto, czyli przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Przyczyn schorzenia można szukać również w operacyjnym usunięciu tarczycy i leczeniu jodem radioaktywnym.

Jeżeli na własną rękę szukasz powodów swojego złego samopoczucia, warto, abyś poznała najczęściej występujące objawy niedoczynności tarczycy. To przede wszystkim:

szybkie przybranie na wadze,

zaparcia,

brak energii i ospałość,

problemy z koncentracją i zaburzenia pamięci,

przesuszenie skóry,

wahania i spadek nastroju,

poczucie zimna.

Zdrowa dieta przy niedoczynności tarczycy

Właściwa dieta przy niedoczynności tarczycy jest tak samo ważna w niwelowaniu objawów jak przyjmowanie leków zapisanych przez endokrynologa. Podstawą jest wierność zasadom zdrowego odżywiania. Każdego dnia należy jeść od 3 do 5 posiłków w odstępnie od 3 do 4 godzin, najlepiej o tych samych porach. Ostatni posiłek trzeba zjeść najpóźniej 2 godziny przed położeniem się spać. Istotne jest też, aby odpowiednio bilansować posiłki, tak aby w każdym znalazły się najważniejsze makroskładniki – węglowodany, tłuszcze i białko.

Jedzenie powinno być gotowane w wodzie albo na parze lub pieczone. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego lepiej zamienić na roślinne. Znacznie lepsza od masła jest margaryna, a do smażenia lub sałatek – odpowiednio olej rzepakowy i oliwa z oliwek. Na cenzurowanym są również potrawy typu fast food, wysoko przetworzona żywność (np. chipsy) oraz cukier w każdej postaci – unikaj gotowych słodyczy, słodkich wypieków i napojów.

Warto wymienić także listę pierwiastków, które są ważne w leczeniu niedoczynności tarczycy. Dieta powinna być bogata w selen, cynk, jod i żelazo. Prawdziwe bogactwo selenu znajdziesz np. w produktach z pełnego ziarna (pieczywo z mąki z pełnego przemiału, makarony pełnoziarniste, kasze, płatki owsiane itp.), ryby i skorupiaki. Skarbnicami cynku są m.in. jaja, białe mięso, grzyby, cebula, strączki (poza soją, którą należy wykluczyć z diety przy niedoczynności tarczycy), a także nasiona słonecznika i dyni. Najwięcej jodu znajdziesz np. w owocach morza (krewetki, homary itd.) oraz rybach morskich (łososie, śledzie, makrele, tuńczyki, sardynki, szproty itp.). Aby uzupełnić dietę o żelazo, sięgnij chociażby po: żółtko jajek, nasiona roślin strączkowych (poza soją), ryby, awokado i zielone warzywa.

Ze względu na zawartość goitrogenów, czyli substancji, które zaburzają pracę tarczycy, niektóre warzywa można jeść tylko po obróbce. Dieta przy niedoczynności tarczycy powinna wykluczać surowe: kapustę, brukselkę, rzepę, kalafior, brokuł i jarmuż. Jeśli celiakia towarzyszy niedoczynności tarczycy, co jest częste, menu powinno być wolne od glutenu.

Na koniec warto zaznaczyć, że skoro przybieranie na wadze jest jednym z objawów niedoczynności tarczycy, dieta odchudzająca u cierpiących na to schorzenie wyróżnia się specyficznymi regułami. Warto skonsultować się z dietetykiem. Na pewno należy stosować zasady diety przy niedoczynności tarczycy, a jednocześnie obniżyć kaloryczność posiłków. Niezbędny jest też systematyczny wysiłek fizyczny, najlepiej co najmniej 3 razy w tygodniu po 45-50 minut.