Biopsja gruboigłowa (BGI) piersi
12 marca 2023

Biopsja gruboigłowa (BGI) piersi to nowa procedura medyczna, którą wykonuję dr n.med Maciej Kowalewski.

Czym różni się biopsja cienkoigłowa (BAC) od biopsji gruboigłowej (BGI)?

Biopsja cienkoigłowa (BAC) jest inwazyjnym badaniem CYTOLOGICZNYM, pozwalającym na pobranie komórek z weryfikowanej zmiany.

Badanie polega na wprowadzeniu do zmiany igły podobnej do igły iniekcyjnej, połączonej ze strzykawką, a następnie “zassaniu” do światła igły komórek ze zmiany.

Z pobranego materiału wykonuje się rozmaz cytologiczny, który przesyła się do oceny cytologicznej. Ocenie podlegają pojedyncze komórki, lub grupy komórek, rozmazane na szkiełku mikroskopowym.

Biopsja gruboigłowa (BGI) jest badaniem HISTOLOGICZNYM. Igła jest grubsza, dwuczęściowa, z zewnętrzna krawędzią tnącą oraz “zasobnikiem” na tkankę w wewnętrznym trzpieniu.

Badanie polega na pobraniu wąskiego wycinka badanej tkanki, który w formie wałeczka tkankowego jest utrwalany płynie i w całości przesyłany do oceny. Ocena materiału z biopsji gruboigłowej jest badaniem histologicznym, tzn. oceniającym tkankę, a nie komórki.

Biopsja gruboigłowa jest więc badaniem bardziej inwazyjnym, obarczony nieco większym ryzykiem powikłań, jednak dostarczającym dużo więcej materiału do badania, a także pozwalającym na bardziej szczegółową ocenę mikroskopową.

Trafność (czyli statystyczna szansa do uzyskania prawidłowego wyniku) biopsji cienkoigłowej, w zależności od narządu, waha się pomiędzy 65 a 85%, podczas gdy trafność biopsji gruboigłowej wynosi 95-98%.

W przeciwieństwie do BAC, BGI wymaga jednak miejscowego znieczulenia skóry w miejscu nakłucia, oraz często nacięcia skóry nad zmianą skalpelem (po znieczuleniu), a także wiąże się z większym ryzykiem krwawienia z bioptowanej tkanki.

Najważniejszym wskazaniem do przeprowadzenia badania jest obecność guzków w piersi wyczuwalnych palpacyjnie lub widocznych w badaniach obrazowych, takich jak USG piersi lub mammografia.

Już dziś możesz się umówić na konsultacje.